Noiembrie 1999

Versiune fara diacritice
Calendar Crestin Ortodox 1999

1 L † Sf. Doctori fără de arginți Cosma și Damian, cei din Asia
2 M Sf. Mc. Achindin, Elpidifor, Pigasie și Aftonie
3 M Sf. Mc. Achepsima, Iosif și Aitala, diaconul
4 J Cv. Ioanichie cel Mare; Sf. Mc. Nicandru, Episcopul și Ermeu, preotul
5 V Sf. Mc. Galaction, Epistimia, Pamfil și Silvan
6 S Sf. Pavel Mărturisitorul, Patriarhul Constantinopolului; Cv. Luca ( Pomenirea morților )
7 D Sfinții 33 Mucenici din Melitina; Cv. Lazăr
Duminica a XXIV-a după Rusalii: Ap. Efeseni II, 14-22; Ev. Luca VIII, 41-56; glas 6, voscr. 1
8 L †) Soborul Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil
9 M Sf. Mc. Claudiu, Castor, Sempronian, Nicostrat; Sf. Mc. Onisifor și Porfirie; Cv. Teoctista
10 M Sf. Ap. Orest, Olimp, Rodion, Erast și Sosipatru
11 J Sf. Mc. Mina, Victor și Vichentie
12 V Sf. Ioan cel Milostiv; Cv. Nil Pustnicul și Martin
13 S † Sf. Ierarh Ioan Gură de Aur; Cv. Damaschin
14 D † Sf. Ap. Filip; Sf. Grigorie Palama ( Lăsatul secului pentru Postul Crăciunului )
Duminica a XXV-a după Rusalii: Ap. Efeseni IV, 1-7; Ev. Luca X, 25-37; glas 7, voscr. 2
15 L † Sf. Cv. Paisie de la Neamț; Sf. Mc. Gurie ( Începutul Postului Crăciunului )
16 M † Sf. Ap. și Evanghelist Matei
17 M Sf. Grigorie Taumaturgul, Ep. Neocezareei; Cv. Lazăr Zugravul
18 J Sf. Mc. Platon, Roman și Zachei
19 V Sf. Prooroc Avdie; Sf. Mc. Varlaam și Ioasaf
20 S Înainteprăznuirea Intrării Maicii Domnului în Biserică;
Cv. Grigorie Decapolitul; Sf. Mc. Dasie; Sf. Proclu
21 D (†) Intrarea Maicii Domnului în Biserică ( Dezlegare la pește )
Duminica a XXVI-a după Rusalii: Ap. Efeseni V, 8-19; Ev. Luca XII, 16-21; glas 8, voscr. 3
22 L Sf. Ap. Filimon, Onisim și Arhip; Sf. Mc. Cecilia
23 M † Sf. Cv. Antonie de la Iezeru-Vîlcea; Sf. Ierarhi Amfilohie și Grigorie;
Cv. Sisinie Mărturisitorul ( Dezlegare la pește )
24 M Sf. Mc. Clement, Episcopul Romei, și Petru al Alexandriei
25 J † Sf. Mare Mc. Ecaterina; Sf. Mare Mc. Mercurie
( Odovania Praznicului Intrării în Biserică a Maicii Domnului) ( Dezlegare la pește )
26 V Cv. Alipie Stîlpnicul, Nicon și Stelian Paflagonul
27 S Sf. Mc. Iacob Persul; Cv. Natanail; Sf. Onufrie ( Dezlegare la pește )
28 D Cv. Mc. Ștefan cel Nou și Sf. Mc. Irinarh ( Dezlegare la pește )
Duminica a XXX-a după Rusalii: Ap. Coloseni III, 12-16; Ev. Luca XVIII, 18-27; glas 1, voscr. 4
29 L Sf. Mc. Paramon, Filumen și Valeriu; Cv. Acachie
30 M †) Sf. Ap. Andrei cel Întîichemat, Ocrotitorul României; Sf. Frumentie ( Dezlegare la pește )


La începutul paginii
Calendar Crestin Ortodox 1999


Copyright © 1999-2007 Pagini Ortodoxe Românesti. Toate drepturile rezervate.
Aveti intrebari, sugestii, observatii referitoare la acest site? Scrieti la paginiortodoxe at yahoo dot com