Martie 2000

Versiune fara diacritice
Calendar Crestin Ortodox 2000
1 M Cv. Mc. Evdochia; Cv. Domnina
2 J Sf. Sfințit Mc. Teodot; Sf. Mc. Isichie și Nestor
3 V Sf. Mc. Eutropie, Cleonic și Vasilisc
4 S Cv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel și Iuliana (Sîmbăta morților - Moșii de iarnă)
5 D Sf. Mc. Conon; Sf. Mc. Iraida
Duminica lăsatului sec de carne (a Înfricoșatei Judecăți):
Ap. I Corinteni VIII, 8-13 și IX, 1-2; Ev. Matei XXV, 31-46; glas 7, voscr. 7
6 L Sfinții 42 de Mucenici din Amoreea; Sf. Eufrosin (Dezlegare la pește)
7 M Sf. Mc. Episcopi din Herson: Vasilevs, Efrem, Evghenie, Capiton, Eterie, Agatador și Elpidie (Dezlegare la pește)
8 M Cv. Teofilact Mărturisitorul, Episcopul Nicomidiei (Harți - Dezlegare la pește, lapte, brînză și ouă)
9 J †) Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia (Dezlegare la pește)
10 V Sf. Mc. Codrat, Ciprian și Dionisie (Harți - Dezlegare la pește, lapte, brînză și ouă)
11 S Sf. Sofronie, Patriarhul Ierusalimului; Sf. Mc. Lalu și Trofim (Dezlegare la pește)
12 D Cv. Teofan Mărturisitorul; Sf. Grigorie Dialogul (Dezlegare la pește)
Duminica lăsatului sec de brînză (a Izgonirii lui Adam din Rai):
Ap. Romani XIII, 11-14 și XIV, 1-4; Ev. Matei VI, 14-21; glas 8, voscr. 8
13 L Aducerea moaștelor Sf. Nichifor, Patriarhul Constantinopolului (Începutul Postului Mare)
14 M Cv. Benedict; Sf. Mc. Alexandru preotul
15 M Sf. Mc. Agapie, Plisie și Timolau
16 J Sf. Mc. Sabin, Papa, Roman și Anin
17 V Cv. Alexie, omul lui Dumnezeu; Sf. Mc. Marin
18 S Sf. Chiril, Patriarhul Ierusalimului (Pomenirea morților - Sîmbăta Sf. Teodor)
19 D Sf. Mc. Hrisant, Daria și Ilaria
Duminica I din Post (a Ortodoxiei): Ap. Evrei XI, 24-26, 32-40; Ev. Ioan I, 43-51; glas 1, voscr. 9
20 L Cuvioșii Părinți uciși în Mănăstirea Sf. Sava
21 M Cv. Iacob Mărturisitorul; Sf. Toma și Serapion
22 M Sf. Sfințit Mc. Vasile din Ancira; Sf. Drosida
23 J Sf. Cv. Mc. Nicon și cei 199 ucenici ai lui
24 V Înainteprăznuirea Bunei Vestiri; Cv. Zaharia; Sf. Mc. Luca; Sf. Artemon Episcopul (Pomenirea morților)
25 S (†) Buna Vestire (Dezlegare la pește)
26 D Soborul Sf. Arhanghel Gavriil; Sf. Mc. Montanus preotul și soția sa Maxima
Duminica a II-a din Post (a Sf. Grigorie Palama): Ap. Evrei I, 10-14 și II, 1-3; al Sf.: Evrei VII, 26-28 și VIII, 1-2;
Ev. Marcu II, 1-12; a Sf.: Ioan X, 9-16; glas 2, voscr. 10
27 L Sf. Mc. Matroana; Sf. Prooroc Anania; Sf. Mc. Filet și Lidia
28 M Sf. Cv. Ștefan; Sf. Mc. Ilarion cel Nou
29 M Cv. Marcu, Episcopul Aretuselor; Chiril diaconul
30 J Cv. Ioan Scărarul; Sf. Prooroc Ioad; Sf. Evula
31 V Cv. Ipatie, Episcopul Gangrei; Sf. Avdas și Veniamin


La începutul paginii
Calendar Crestin Ortodox 2000


Copyright © 1999-2007 Pagini Ortodoxe Românesti. Toate drepturile rezervate.
Aveti intrebari, sugestii, observatii referitoare la acest site? Scrieti la paginiortodoxe at yahoo dot com